4 C
Skopje
Sunday, April 11, 2021
- Advertisement -

AUTHOR NAME

Ж.А.

926 ПОСТОВИ
0 КОМЕНТАРИ

УСЈЕ и годинава дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата Земја“ – со исклучување на мелниците ќе се заштедат 10 MWh

Скопје, 27.03.2021  – Во периодот од 20:30 часот до 21:30 часот денес на 27 март 2021 година, УСЈЕ ќе ги исклучи мелниците за цемент,...

Шилегов: Брзиот автобуски превоз чини 10 пати помалку од „Скопје 2014“

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, во колумната „Зошто на Скопје како метропола му треба брз автобуски транспорт?“ образложува колку ќе чини проектот за брз...

Намалено загадувањето на воздухот во Скопје во февруари

Според анализата на резултатите на загадувањето на воздухот во февруари во Скопје, со споредувањето на нивото на ПМ10 честички и бројот на денови на...

Гаши: Владата е во криза, тешко ќе продолжи да функционира

Лидерот на опозициската Алтернатива, Африм Гаши, на ТВ 21 изјави дека Владата е во сериозна криза и тешко ќе продолжи да функционира. -Со Заев сме...

МУСЛИУ: Во Македонија од 1990 година нон стоп нешто е тензично

Аналитичарот Алберт Муслиу во емисијата 24 анализа рече дека веќе еднаш сме имале широка коалиција во 2001 година и се нарекуваат влада за национален...

„СЛОБОДНА ЗОНА“ НА БУГАРСКАТА ТВ ЕВРОПА: Што пишува за Бугарите во грчките учебници по историја?

Емисија „Слободна зона“ на бугарскиот новинар Георги Коритаров, за срам на т.н. новинарство на Северна, го отвори пред неколку дена прашањето кое требаше и...

Бугарска иницијатива за вело-Софија: „Скопје гради по 15км вело-патеки секоја година“

Непрофитната организација „Спаси ја Софија“ (Спаси София) како пример го зема Скопје кога се во прашање велосипедските патеки. Тие наведуваат дека Скопје, за разлика...

Културата против „праз културата“ – (не)ВОЗМОЖНА МИСИЈА

Иницијативата „Култура или фискултура?“, по приложените документи за манипулациите при изборот на директор на НУЦК „Антон Панов“ и „молкот“ на Министерството за култура, со...

Заев: Заложбите за нулта дискриминација ги остваруваме и преку ново законско решение

Премиерот Зоран Заев по повод одбележувањето на Денот на нулта дискриминација на Фејсбук порача дека Владата преку новиот закон ќе овозможи услови за развој...

Пад на каматите, и на кредитите и на депозитите

Просечната каматна стапка на кредитите, во јануари годинава, забележа минимален месечен пад од 0,01 п.п. и изнесува 4,62 отсто, додека на годишна основа, просечната...

Latest news

- Advertisement -