Home » „Audi“ се збогува со „R8“

„Audi“ се збогува со „R8“

by Lina Muslija

Овогодинешната недела на автомобили во Монтереј одбележува значаен момент полн со солзи за „Audi“, како и за фановите, бидејќи се збогува со иконскиот „R8“ за време на „Rolex Monterey Motorsports Reunion“ во Лагуна Сека.

Со 15 години неспоредлива моќ и перформанси, „R8 Coupe“ е подготвен да ги вози последните кругови на познатата патека, а ќе го вози деветкратниот победник на Ле Ман, Том Кристенсен.

Заминувањето на „R8“ е прослава на неговото трајно наследство во моторспортот и почит на неговото тркачко наследство, а секој „R8“ ќе дебитира во уникатна боја создадена од Френк Ламберти, дизајнер на првата генерација на „Audi R8“. Линијата има поделен мотив, нагласувајќи го преминот од обичен патен автомобил во дизајн кој потсетува на тркачкиот „R8 GT3“.

     Добивајте вести на Viber     

Изложбата на „Audi“ на Неделата на автомобили во Монтереј не е само носталгичен поглед наназад во времето; тоа е возбудлив поглед во иднината. Целата линија на „e-tron“ ќе биде изложена, вклучувајќи ги „RS e-tron GT“, „Q4 Sportback e-tron“, „Q8 Sportback e-tron“ и „Q8 e-tron SUV“.

Додека „Audi“ се збогува со „R8“, тој исто така воведува нова ера на перформанси и иновации, демонстрирајќи ја посветеноста на компанијата за одржливост и електрична мобилност. Претстојниот влез во Формула 1 во 2026-та година дополнително ја нагласува оваа посветеност, ветувајќи дека ќе донесе возбудливо ново поглавје во тркачкото наследство на „Audi“.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More