27.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Audi S5 со супер погон на дизел и 347КЅ

Најчитани вести

Редизајнираната верзија на втората генерација (на пазарот од 2016 година), е опремена со 3.0-литарски V6 TDI, агрегат со камионски момент на вртење од 700 Nm, што обезбедува забрзување до 100km/h за 4,9 секунди и топ брзина, без блокади, од 280 km/h.

Елегантниот спортсист од Инглоштад Audi A5, coupe изведен од моделот A4, што во првата генерација е лансиран во март 2007, a во втора во 2016 година (во јуни како Coupe, a во октомври и како верзија со пет врати – Sportback), неодамна доживеа затегнување на брчките.

Покрај стандардните доработки и доопремувања во опремата и гаџетите, со помодерни LED светла и информативно забавен систем доби и нова погонска единица и тоа дизел во унепреденена верија на моторот со работен волумен од 3.0-литри, со шест цилиндри поставени во форма на латинската буква „ V“ и со моќ од 347 KS, a уште повеќе импресионира огромниот вртежен момент од 700 Nm.

Моторот освен со турбината е потпомогнати со 48-волтен системстартер/генератор.

Во комбинација со осум степениот автоматски менувач на брзини – Tiptronic и погонот на сите четири тркала quattro од 0 до  100 km/h забрзува за 4,9 секунди, a брзината е електронски ограничена на 250 km/h.

За тие што сакаат повеќе има опција и без блокади, се разбира со доплата, а тогаш може да јури со максимална брзина од 280 km/h.

Првите примероци се очекуваат на почетокот на наредната 2020 година, a на пазарот во Германија ќе лини 66.500 евра.

Кај нас поради давачките сигурно и повеќе, па кој сака нека повеле и ужива во овој дизелски супер споортист на „господарот на прстениет“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com