10.8 C
Skopje
Sunday, September 26, 2021

Audi RS3 постави рекорд на Нирбургринг

Најчитани вести

Audi објави дека со моделот RS3 поставил нов рекорд на Нирбургринг. Новиот најдобар резултат во класата е нешто под од 7 минути и 41 секунда и претставува подобрување од 4,64 секунди во споредба со претходниот најдобар резултат.

За возење со новиот RS 3, Audi се потпира на 2,5-литарски, TFSI, пет-цилиндричен мотор со максимална моќност од 400 КС и максимален вртежен момент од 500 Nm, кој е комбиниран со седумстепен роботизиран менувач.

Спортскиот автомобил ветува можност да забрза од 0 до 100 км / ч. за 3,8 секунди и максимална брзина од 290 км / ч. Последниот параметар може да се постигне со нарачка на RS Dynamic пакетот и керамички сопирачки дискови.

Audi RS3 со рекорд на НирбургрингPrevious
Next
1
/ 12

Новиот Audi RS 3 дебитираше во јули во две купе верзии – RS 3 Sportback со основна цена од 60.000 евра и Sedan со основна цена од 62.000 евра.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com