Home » Асанж пуштен од затворот во Велика Британија

Асанж пуштен од затворот во Велика Британија

by Журнал.мк

Викиликс соопшти дека неговиот основач Џулијан Асанж го напуштил британскиот затвор и полетал од Обединетото Кралство, откако американските обвинители рекоа дека тој треба да се изјасни за виновен оваа недела за кршење на американските закони за шпионажа, во договор што може да му овозможи да се врати дома во Австралија.

Асанж, чија сага трае речиси 15 години, се согласи да се изјасни за виновен пред американското правосудство за да биде ослободен по пет години минати во британски затвор во очекување на екстрадиција во САД.

Родителите на ко-основачот на Викиликс, 52-годишниот Асанж, изјавија дека се среќни што неговото легално мачеништво завршило.

Погледнете како изгледа денеска СИНОТ НА ЈОСИП БРОЗ ТИТO: Ретко се појавува во јавноста, а сега се појави и ФОТОГРАФИЈА
Погледнете како изгледа денеска СИНОТ НА ЈОСИП БРОЗ ТИТO: Ретко се појавува во јавноста, а сега се појави и ФОТОГРАФИЈА
Американските обвинители во судските документи рекоа дека Асанж се согласил да се изјасни за виновен по едно обвинение за заговор поради собирање и откривање доверливи документи за националната одбрана на САД, според поднесоците во Окружниот суд на САД за Северните Маријански Острови.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More