8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Артета ги обвини судиите за поразот од Челзи

Најчитани вести

Микел Артета ги обвини судиите за поразот на Арсенал со 1-2 против Челзи во лондонското дерби.

Менаџерот е незадоволен што судијата Крег Поулсон не му покажа втор жолт картон на Жоржињо во 76. минута.

Набргу после тоа, противничкиот играч од средниот ред го изедначи резултатот на 1:1, а потоа гостите повторно постигнаа гол.

„Резултатот е многу непријатен. „И највознемирувачкото нешто е како точно изгубивме. Мислам дека сè беше очигледно во ситуацијата (со Жоржињо). Во првото полувреме изгледавме подобро од нашиот противник. Но, тогаш ја префрливме играта во нашата половина и имавме проблеми затоа што не бевме на физичкото ниво на Челзи. Да, натпреварите се губат поради индивидуални грешки, но не можете да ги обвинувате играчите. Бернд Лено направи многу за Арсенал по доаѓањето во клубот. Треба да играме постабилно. Нашите силни фази треба да станат подолги – особено против силните ривали, изјави Артета по мечот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести