18.8 C
Skopje
Friday, October 7, 2022

Apple MacBook Air (2019) и MacBook Pro (2020) ќе имаат нов дизајн на тастатура

Најчитани вести

Apple ја разгледува можноста да престанат со користење на т.н. „Buttery“ тастатура на своите
лаптопи, која дебитираше во 2015 година. Наместо тоа, компанијата веќе работи на нов дизајн.
Информацијата беше потврдена од популарниот аналитичар Минг-Чи Куо. Според него, првите
уреди со новата тастатура ќе бидат Apple MacBook Air (2019) и MacBook Pro (2020). Значи Apple ќе
се обиде да ги елиминира актуелните проблеми што се појавија во некои модели.

Сопствениците на MacBook веќе се жалат на разни недостатоци на тастатурата. Во некои случаи,
копчињата функционираат на необичен начин, а други дури и не работат. Овие проблеми се
предизвикани од пенетрација на прашина и други минијатурни честички во внатрешноста, што се
чини дека создава слични проблеми. Apple веќе им се извини на своите корисници и призна дека
мал број лаптопи се погодени од такви дефекти. Компанијата исто така вети бесплатна поправка.

Високите трошоци за производство на „Buttery“ тастатурата се другата причина, поради која
компанијата сака да се откаже од нив. Колку што ние разбираме, новиот дизајн ќе биде достапен
само за MacBook Air (2019), што ќе го видиме во наредните месеци, пренесе 9to5google. На овој
начин, Apple сака да види како корисниците ќе реагираат пред да почнат да ја користат оваа
компонента на сите нивни лаптопи. Досега, ова се сите детали што ги имаме за новата тастатура на
компанијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com