Home » APPLE издаде предупредување: Еве зошто никогаш не треба да го чувате вашиот iPhone под перница или ќебе

APPLE издаде предупредување: Еве зошто никогаш не треба да го чувате вашиот iPhone под перница или ќебе

by Журнал

Apple издаде предупредување дека спиењето на полнач може да резултира со пожар, електричен удар, повреда или оштетување на телефонот или имотот

Apple издаде предупредување дека спиењето на полнач може да резултира со пожар, електричен удар, повреда или оштетување на телефонот или имотот.

Ризик од пожар
Речиси 1,5 милијарди луѓе ширум светот користат iPhone, а според истражувањата, 64 отсто од оние што живеат во Америка ги полнат телефоните додека спијат. Ова значи дека секоја вечер речиси милијарда луѓе се изложени на одреден ризик, колку и да е статистички мал, да предизвикаат пожар, пишува Upworthy.

Apple вели дека неговиот телефон и USB адаптери може да се загреат додека се полни, што може да доведе до несреќа или повреда.

– Избегнувајте ситуации во кои вашата кожа е во контакт со уредот, неговиот адаптер за напојување или безжичниот полнач додека работи или е приклучен на извор подолго време – се наведува во соопштението.

На пример, немојте да спиете на уредот, адаптерот за напојување или безжичниот полнач или да го ставате под ќебе, перница или вашето тело кога е поврзан со извор на струја. Чувајте го вашиот iPhone, адаптерот за напојување и кој било безжичен полнач во добро проветрено подрачје додека го користите или се полни.

Apple исто така предупредува да не се полни телефонот во близина на течности и ги повикува корисниците веднаш да ги фрлат оштетените полначи.

„Користењето оштетени кабли или полначи, или полнењето кога има влага, може да предизвика пожар, електричен удар, повреда или оштетување на iPhone или друг имот“, се вели во соопштението на компанијата.

Покрај тоа, Apple ги предупреди корисниците на зголемен ризик од пожар при користење на полначи од трети страни, истакнувајќи дека некои поевтини полначи можеби не ги исполнуваат безбедносните стандарди на официјалните производи на Apple.

Поопасните се постарите модели
Компанијата советува да се користат полначи поврзани со кабли „Made for iPhone“ кои се придржуваат до глобалните безбедносни стандарди.

Постарите iPhone телефони се со поголема веројатност да се запалат бидејќи нивните литиумски батерии стануваат поголеми со возраста. Хемиската реакција во батеријата обезбедува енергија, но хемиската реакција може да пропадне со текот на времето и да создаде гас.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More