25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Apple подготвува месечна претплата за купување на iPhone и другите уреди

Најчитани вести

Слично како што Apple им наплаќа на корисниците месечна претплата за користење на нивните услуги, во новиот извештај се вели дека компанијата работи на нешто слично за купување на iPhone и другите нејзини хардверски производи.

Луѓето запознаени со ова прашање го известија Bloomberg дека планот на Apple е моментно во фаза на развој. Лицата кои го информираа изворот за овие планови побараа нивниот идентитет да остане анонимен. Исто како што корисниците плаќаат месечна или годишна претплата за користење на апликации или која било друга услуга, истиот пристап ќе важи и за купување на iPhone или iPad.

Во САД, купувачите можат да се надградат на својот посакуван iPhone, користејќи ја iPhone програмата за надградба и да добијат најнов модел на секои 12 месеци. Новата услуга за претплата на хардвер се очекува да биде лансирана до 2022 или 2023 година, во зависност од тоа како се одвиваат работите се одвиваат. Оваа услуга може да се поврзе со Apple One и AppleCare пакетите.

Според Bloomberg, оваа услуга за претплата на хардверот ќе биде “најголем потстрел досега” на Apple во продажбата. Со оглед на тоа како инфлацијата влијаеше врз светот и ја ограничи куповната моќ на клиентите, станува сè потешко да се купи целосно нов iPhone, iPad или поскап Mac модел со исплата однапред.

Иако услугите на операторите им овозможуваат на корисниците да плаќаат месечен надомест за iPhone, тоа не се однесува на Mac компјутерите или другите производи, така што оваа услуга првенствено ќе им служи на оние кои немаат финансиски можност веднаш да издвојат мало богатство за набавка на најновиот хардвер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com