16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Apple овозможува да ги отстраните безбедносните ажурирања од вашиот телефон

Најчитани вести

Apple ќе им дозволи на корисниците да ги отстранат безбедносните закрпи инсталирани од системот Rapid Security Response на iOS 16, кој може да инсталира закрпи без да бара целосно ажурирање на вашиот iPhone.

Како што објави The Verge, можете да го отстраните ажурирањето за брз безбедносен одговор со одење до Settings > General > About и потоа допирање на верзијата за iOS. Од таму, ќе ви биде претставено копче „Remove Security Update“.

Документот за поддршка на Apple не дава примери зошто би требало да деинсталирате една од закрпите, оставајќи го вашиот телефон незаштитен. Сепак, можно е да се замисли неколку сценарија каде оваа функција би можела да биде корисна – на пример, ако некој расипе некој софтвер или алатки за управување поврзани со работата.

Сепак, ова е една од оние функции што повеќето луѓе веројатно никогаш не треба да ги користат, освен ако немаат многу специфична причина и целосно разбираат што прават.

Rapid Security Response е стандардно вклучен, иако можете да ги исклучите ажурирањата со одење до Settings > General > Software Update > Automatic Updates и исклучувајќи ја опцијата „Security Responses and System Files“. Ако го направите тоа, ќе мора да почекате целосните ажурирања на iOS за да добиете безбедносни закрпи.

Системот доаѓа и на macOS Ventura, но во документите за поддршка на Apple за неговиот десктоп оперативен систем не се споменува дали ќе можете да ги отстраните и тие ажурирања.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com