Home » Apple исто така сака да произведува паметни прстени

Apple исто така сака да произведува паметни прстени

by Lina Muslija

Неодамна бевме сведоци на лансирањето на Apple Vision Pro, кој е втор уред за носење во палетата на производи на Apple. Но, се чини дека наскоро би можеле да го видиме пристигнувањето на паметниот прстен на Apple.

Оваа идеја не е сосема нова. За тоа веќе се шпекулираше и претходно, со многу различни патенти и гласини кои укажуваат на намерата на брендот да се прошири на овој сегмент од пазарот.

Компанијата од Купертино поднела барање за патент за паметен прстен до Канцеларијата за патенти и трговија на САД (USPTO), пишува Apple Insider.

Во овој конкретен патент, Apple ги истражува механизмите со кои прстенот делува како уред за известување и механизам за внесување, наместо како „паметен прстен“ во конвенционална смисла. Овој патент за прстен предлага фиксен среден прстен и ротирачки надворешен прстен.

Патентите не се гаранција дека уредот некогаш ќе биде јавно достапен

Овој патент опишува и прстен кој може да „прима известувања од паметен телефон и да генерира предупредување за вибрации“. Понатаму, прстенот е дизајниран да испраќа влезни податоци до други придружни уреди за носење, како што се паметни часовници, тракери за здравје, слушалки и други слични уреди.

Како што знаеме, патентите не се гаранција дека уредот некогаш ќе биде јавно достапен. Големите брендови како Apple регистрираат различни технологии, некои ќе се реализираат, додека други можеби никогаш нема да ја видат светлината на денот.

Сепак, важно е да се истакне дека Apple континуирано го патентира овој концепт со години. Сè уште не е гаранција, но тоа е позитивен знак затоа што не би посветувале толку време на нешто ако барем не се надеваат дека на крајот ќе го објават.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More