19.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Apple заработил 6,6 милијарди долари со отстранување на iPhone додатоци од кутијата

Најчитани вести

Во настојувањето да го намали својот јаглероден отпечаток, apple повеќе не вклучува слушалки и полначи со своите iPhone уреди, што е одлука донесена кон крајот на 2020. година со лансирањето на iPhone 12. Правејќи го тоа, Apple заштеди милијарди долари во изминатите година и половина, преку комбинацијата на намалени трошоци на испорака и вредности на дополнителмата опрема која претходно беше вклучена во iPhone уредите.

Apple наводно заштедил околу 6.6 милијарди долари, со тоа што повеќе не вклучува полнач и слушалки со своите iPhone уреди. Проценката ги зема во обзир реалните трошоци на Apple за дополнителна опрема, а не цената кога ги продава засебно, заедно со намалените трошоци на испорака, поради поставување на повеќе уреди на секоја палета.

Она што не се зема во предвид е колку Apple можел да заработи со продажба на полначи и слушалки. Според истиот извештај, продажбата на додатоци на Apple е проценета на 297 милиони долари, со што вкупната сума достигна околу 6,9 милијарди долари. Со други зборови, Apple доби многу зелени банкноти со тоа што стана „зелен“. И секако, ова нема никаква врска со новата зелена боја на серијата iPhone 13 која беше претставена пред некој ден.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com