Home » Апелација го УКИНА решението на Кривичен суд дека АМНЕСТИЈАТА не важи за организаторите на 27 април

Апелација го УКИНА решението на Кривичен суд дека АМНЕСТИЈАТА не важи за организаторите на 27 април

by Журнал.мк

Скопска апелација го укина решението на Кривичен, кој одлучи дека амнестијата не важи за обвинетите организатори на настаните од 27-ми април, дознава Телма.

Ова значи дека судијата кој го води овој судски процес, сега треба повторно да одлучува и да се произнесе.

Ова за Телма го потврдиле од Кривичниот суд, а од Апелација го дале следниов одговор:

„Апелациониот суд донесе процесно решение, откако процени дека првостепениот суд не посветил доволно внимание, односно не водел постапка за кривично-правен акт на која ќе ги изведе доказите против обвинетите, туку ценел дали тие подлежат на Законот за амнестија или не. Во прилог на ставот на Апелациониот суд Скопје е и фактот дека вишиот јавен обвинител, бара преиначување на нивните жалби, а во насока на прифаќање на жалбите на четворицата обвинети“, потенцирале од Апелација од каде најавиле дека одлуката ќе биде во целост достапна за јавноста.

Целиот текст на овој линк


You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More