Home » Антисемитски натписи во Белград

Антисемитски натписи во Белград

by Журнал.мк

Ноќта меѓу 6 и 7 ноември, непознати сторители напишале повеќе антисемитски пораки пред просториите на невладината организација Хавер во Белград. Полицијата извршила увид и трага по сторителите.

Хавер Србија е образовна организација на граѓанското општество, која промовира разновидно и инклузивно општество во Србија. Преку својата работа, организацијата се залага за борба против предрасудите, дискриминацијата, антисемитизмот и ксенофобијата. Го поттикнува меѓукултурниот дијалог и развива вештини кај поединците за создавање инклузивна средина.

Главниот фокус на организацијата е да го запознае општеството со културата, историјата и традицијата на еврејскиот народ како чекор во борбата против предрасудите, антисемитизмот и дискриминацијата. Работата на организацијата е насочена и кон зајакнување на свеста за другите малцинства и маргинализираните групи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More