25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Антикорупционерите ќе имаат увид и во имотот на функционерите во странство

Најчитани вести

На предлог на Министерството за правда, на денешната владина седница е прифатена информацијата според која Македонија ќе го потпише Меѓународниот договор за размена на податоци за проверка на изјави за имотна состојба.

Со ратификацијата на овој договор, Државната комисија за спречување корупција и конфликт на интереси ќе се стекне со право да бара информации за имотната состојба на сите јавни функционери, вклучувајќи ги оние од правосудството, кои имаат или стекнуваат имоти и финансиски средства во странски земји.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com