Home » Анкета на ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСМ на истокот и југот од земјата

Анкета на ИПИС: ВМРО-ДПМНЕ со двојна предност пред СДСМ на истокот и југот од земјата

by Журнал

ВМРО-ДПМНЕ е во речиси двојна предност пред СДСМ во третата и четвртата изборна единица, покажува најновата анкета на Институтот за политички истражувања – Скопје (ИПИС), чиј програмски директор е Владимир Божиновски, а која беше презентирана во синоќешната емисија „Објектив“ на МРТ 1.

Двојна предност на ВМРО-ДПМНЕ пред СДСМ во изборните единици 3 и 4

На прашањето За која партија ќе гласате на претстојните парламентарни избори, 32,8 отсто од испитаниците рекле дека ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ, а 14,8 проценти својот глас би го дале на СДСМ. Во третата изборна единица за Левица би гласале 3,9 проценти од испитаниците, а за новоформираната партија ЗНАМ на Максим Димитриевски својот глас би го дале 3,5 отсто.

Вкупно 16,2 отсто од испитаниците во третата изборна единица рекле дека нема да гласаат за ниедна партија.

На истото прашање, во изборната единица 4 испитаниците дале слични одговори. За ВМРО-ДПМНЕ би гласале 30,4 отсто, а за СДСМ 16,9 проценти. Во четвртата изборна единица за Левица би гласале 3,7 проценти од испитаниците, а за ЗНАМ својот глас би го дале 2,6 отсто.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More