Home » АНКЕТА: Граѓаните од ИЕ 3 и ИЕ 4 имаат најголема доверба во партијата ВМРО-ДПМНЕ и за неа ќе гласаат на избори

АНКЕТА: Граѓаните од ИЕ 3 и ИЕ 4 имаат најголема доверба во партијата ВМРО-ДПМНЕ и за неа ќе гласаат на избори

by Журнал

Во емисијата „Објектив“ на МРТ беа презентирани резултатите од анкетата на ИПИС направена пред претстојните парламентарни избори закажани за на 8-ми мај.

Во изборната единица 3, огромна предност во рејтингот има ВМРО-ДПМНЕ.

Дека ќе гласаат за оваа партија се изјасниле 32,8% од испитаниците.

За СДСМ ќе гласаат 14,8% од гласачите во ИЕ 3.

Левица добила поддршка од 3,9% од учесниците во истражувањето, а за партијата ЗНАМ се изјасниле 3,5%.

21% од испитаниците рекле дека не сакаат да кажат за кого ќе гласаат.

Најголема доверба ВМРО-ДПМНЕ ужива и меѓу гласачите во изборна единица 4.

Вкупно 30,4% од учесниците во анкетата рекле дека на следните избори ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ, а 16,9% својот глас ќе го дадат за СДСМ.

Во ИЕ 4 за Левица се изјасниле дека ќе гласаат 3,7%, а за ЗНАМ 2,6%.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More