Home » Андонов: Се бараат етнички Албанци да се вработат во Македонски шуми во Берово

Андонов: Се бараат етнички Албанци да се вработат во Македонски шуми во Берово

by Журнал.мк

Се бараат етнички Албанци да се вработат во Македонски шуми во Берово, вели за Детектор техничкиот заменик министер во Министерството за информатичко општество и администрација Стефан Андоновски. Според него, системот се партизира со години и во моментов, во институциите работат луѓе кои немаа соодветно образование за функциите кои ги вршат.

30 нови вработувања има в последните два месеца в МИОА. Од ти3 30 вработувања неа ниту еден информатичар. В моментов одговорни за сајбер безбедност в МИОА се правник и професор по англиски јазик. Ниту еден информатичар. Во АЕК од 2013 е вработен последниот инженер. Агенција за електронски комуникации. Бројот на вработени во АЕК е зголемен за 15% овие 11 години. Ниту еден инженер не е вработен во тој период. Да не споменувам, дека во Македонски шуми са вработени 300 луѓе, а колабирано е претпријатието, од кои што Албанци са бара да се вработат во Ново Село и во Берово, за која непартизација зборуваме. Да не кажам, дека во Пошта са вработени нови административци, а им фалат поштари – вели Андоновски за Детектор.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More