Home » Amazon Prime Video со критика кон Netflix за забраната за споделување на сметката со други корисници

Amazon Prime Video со критика кон Netflix за забраната за споделување на сметката со други корисници

by Lina Muslija

Netflix „конечно“ започна со неколку годишните најави за прекинување на практиката на споделување на лозинката, односно сметката со повеќе корисници. Од компанијата започнаа со наплата за еден дополнителен корисник кој не е дел од истото домаќинство во САД, а цената за тој корисник не е баш ниска и истата изнесува 8 долари месечно.

Добро е што засега нема најави за проширување на оваа новина во други земји, па и во нашата, а ќе видиме како ќе се одвиваат работите на тој план.

Конкурентот на Netflix, Amazon Prime Video, преку својот британски Twitter профил, објави слика која е директен „напад“ на новата практика на компанијата. Сликата е ставена врз одговор на објава од Netflix од 2017 година, во која тие истакнуваат дека љубов е споделување на лозинката.

Сликата е од почетниот екран на Amazon Prime Video апликацијата, односно во делот каде се бира профилот на корисникот кој ќе гледа содржина. Различните профили се заменети со зборовите „Сите кои ја имаат нашата лозинка“.

Проблемот со одлуката на Netflix е што многу корисници ја споделуваат својата сметка само помеѓу членовите од семејството кои не живеат на исто место. Прашање е кој ефект ќе го има ова и дали корисниците се спремни да почнат да плаќаат за сопствена сметка.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More