Home » Али Хамнеи: Нападот на Хамас врз Израел ќе доведе до победа на Палестинците

Али Хамнеи: Нападот на Хамас врз Израел ќе доведе до победа на Палестинците

by Журнал.мк

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи денеска изјави дека минатонеделниот напад врз Израел од страна на палестинското движење Хамас ќе доведе до победа за Палестинците, јави новинската агенција ИРНА.

„Дел од актуелните настани укажуваат на неверојатната моќ на исламот во Палестина и, ако даде Господ, движењето што започна во Палестина ќе продолжи напред и ќе доведе до целосна победа на Палестинците“, рече тој.

По средбата со лидерот на шиитската заедница во Нигерија, шеикот Ибрахим Закзаки, Хамнеи ја нарече војната во Газа „еден од симболите на моќта на исламот“.

Хамнеи го повика исламскиот свет да им помогне на Палестинците.

Тој повтори дека Иран не учествува во нападите на Хамас врз Израел и вети дека ќе продолжи да ги поддржува палестинските територии.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More