Home » Али Ахмети, почесен граѓанин на Призрен

Али Ахмети, почесен граѓанин на Призрен

by Журнал.мк

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска на свечена церемонија организирана во Советот на општина Призрен, е прогласен за почесен граѓанин.

За време на свеченоста, да се избројат достигнувањата од животот и дејноста на Али Ахмети, покрај градоначалникот на општината г-дин Шаќир Тотај имаше и претставници од сите политички партии во Косово, како и претставници од партиите на турската и босанската заедница.

Градоначалникот на општина Призрен, Шаќир Тотај изјави дека денешниот ден е важен момент и дека работата на Али Ахмети говори сама по себе.

„Денес е важен момент да се изјасни г.-динАли Ахмети и ние не се сомневавме во оваа иницијатива, па ние како град на врски знаеме да ги почестиме луѓето од калибар како г-дин Ахмети. Зошто е почестен Али Ахмети? Бидејќи неговото дело зборува само за себе, тој е познат по својата историја во војната и политиката во Македонија и регионот. Велат дека тешките времиња создаваат силни луѓе, а силните ги менуваат околностите и работат напорно, а во овој случај имаме работа со силна личност. Не застануваме, затоа ми е привилегија да го објавам г-дин Ахмети – почесен граѓанин“, рече Тотај.

Заблагодарувајќи се на градоначалникот Тотај и на општинскиот совет, Ахмети рече дека поврзаноста ни го одржала духот и по поврзувањето. Тоа ни го одржа жив духот затоа што не научи како да не се двоумиме да изградиме програма до ослободување, бидејќи самото поврзување на Призрен беше платформа за развој на албанските земји.

„Навистина, врската ни го одржа духот жив, дури и по врската. Тоа ни го одржа жив духот затоа што не научи како да не се двоумиме да изградиме програма до ослободување затоа што самото поврзување на Призрен беше платформа за развој на албанските земји. Пораката во Призрен не одржа во живот. Би сакал многу да ви се заблагодарам за оваа титула, имам поголема одговорност, ова го делам со моите сограѓани, претседателот истото го сподели и со колегите војници. Бевме обврзани со идеалот дека не се откажавме додека не го реализиравме, дел падна никогаш да не умре, дел го живееше идеалот, слободата, независноста, дел се соочува со меѓународната правда и неправедно ја оценија најфер и најголемата историја на Албанците. Многу сум сигурен дека во оваа пресметка ОВК ќе триумфира и ќе излезе со бело лице. Им благодарам на сите лекари на ОВК кои ги спасија животите на војниците, бидејќи најблиската дестинација беше Призрен. Нема да ве разочарам, ќе бидам сограѓани на сите вас, соработници. Ви благодариме, да живее нашиот народ“, рече Ахмети во Призрен.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More