Home » Александар Јанев избран за нов директор на тајната полиција

Александар Јанев избран за нов директор на тајната полиција

by Журнал.мк

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски во текот на денешната прва владина седница информираше дека е донесена одлука Александар Јанев да биде избран за нов шеф на Бирото за јавна безбедност (поранешно УБК), или општопознато како тајната полиција.

Јанев, кадар на ВМРО-ДПМНЕ од техничката влада во 2020, беше началник на Одделот за сузбивање на сериозен и организиран криминал. Во БЈБ ќе го наследи Сашо Тасевски.

На денешната седница на позицијата државен секретар во Министерството за внатрешни работи е именуван Сашо Петрушевски, вработен во самиот ресор.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More