Home » Албанската опозиција ќе ја порази ДУИ со разлика од 2-3 пратеници минимум

Албанската опозиција ќе ја порази ДУИ со разлика од 2-3 пратеници минимум

by Журнал

Опозициската коалиција ќе ја порази Демократската унија за интеграција (ДУИ) на изборите со минимум два до три пратеници. Вака во дебатниот магазин Клик Плус на ТВ21 изјави лидерот на Алијанса за Албанците (АА), Арбен Таравари. Според него, последните анкети покажуваат предност во бројот на гласовите и очекуваат ДУИ да замине во опозиција.

-Јас мислам дека ВРЕДИ ќе има неколку пратеници повеќе од ДУИ.
-Некоја бројка што можеме да ја кажеме?
-Не кажувам бројки. Само во ИЕ6 ќе има голема разлика.
-Можете ли овде да ни дадете некоја бројка за да знаеме колку е та голема разлика?
-Воопшто не кажувам бројки, но мислам дека ќе има минимум 2-3 пратеници повеќе… разлика во однос на ДУИ.

Таравари ги откри и понудите што ги добил од ДУИ но и од албанската опозиција.

-Им ставив до знаење дека опцијата за да се оди со ДУИ отпадна. Имаше понуди нормално бидејќи преговаравме.
-Велите сте имале понуди, но какви?
-Слушнете, во раководството кажав. И опозицијата и ДУИ, понудата беше 60-40.
-60-40 за изборни листи или?
-Да, проценти за изборните листи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More