22.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Албанија ќе даде од своите вакцини за здравствениот персонал во ковид болницата во Приштина

Најчитани вести

Албанија ќе оддели вакцини од првата количина што ќе ја набави за здравствените работници во ковид болницата во Приштина.Тие ќе се вакцинираат во исто време кога и здравствените работници во ковид болниците во Тирана.

Информацијата ја соопшти премиерот Еди Рама,кој претходно кажа дека Албанија ги обезбедила првите 500.000 дози вакцина од компанијата Фајзер и оти првите 10.750 вакцини ќе пристигнат на почетокот на третата недела од јануари.

-На Косово ќе му бидат донирани вакцини за белите мантили во ковид болницата во Приштина. Тие ќе бидат вакцинирани во исто време со лекарите од трите ковид болници во Тирана,рече Рама.

Додаде дека ја замолил министерката за здравство Огерта Манастирлиу веднаш да комуницира со нејзиниот колега во Косово за да може да се донесе одлука за можната количина за персоналот на болницата во Приштина.

-И покрај тоа што не сме богати и не сме го преминале ниту ова море каде продолжуваме да чекориме пеш, ние Албанците не можеме и никогаш не смееме да си свртиме грб еден на друг, кога имаме потреба или кога сме во иста ситуација, рече Рама.

Инаку, според проценката на стручните лица од оваа област на Албанија и се потребни најамлку два милона дози вакцини за да се постигне колективен имунитет.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com