Home » Албанија забранува увоз на возила постари од 2007 година

Албанија забранува увоз на возила постари од 2007 година

by Журнал.мк

Албанската генерална дирекција за услуги во патниот сообраќај соопшти дека веќе нема да биде дозволен увоз на кој било вид моторно возило со производство постаро од 2007 година.

Според новите правила, граѓаните за да купат возило од странство мора внимателно да ја разгледаат годината на производство.

Дозволен е увоз/регистрација на возила од Еуро 5 и повеќе: нови возила со 0 км и кои претходно не биле регистрирани за сообраќај во друга земја; други нови моторни возила како што се: автобуси и возила за мешовит превоз (АТП, АТВ, АПВ) од категориите М2 и Н1, со 0 км и кои претходно не се регистрирани за сообраќај во ниту една друга земја, се наведува во соопштението на дирекцијата.

Уттаму додаваат дека возилата од истите категории што веќе биле регистрирани за сообраќај во друга земја, а го исполнуваат условот Евро 3, мора да се произведени не повеќе од 15 години пред датумот на првата регистрација во Албанија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More