21.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

АЛБАНЦИ СЕ ОТКАЖУВААТ ОД ВЈОСA ОСМАНИ? Не сакаат првата жена на Косово да ги застапува во Брисел

Најчитани вести

Грешка е што Османи заминува во Брисел да ја застапува Приштина во дијалогот.

Стручњак за политички прашања, Ук Љуши, истовремено и бивш борец на ОВК смета дека Вјоса Османи неможе да ја претставува Приштина во дијалог со Белград и се противи на нејзината посета на Брисел на 12 јануари.

Љуши во својот пост на социјалните мрежи се заложил за прекин на дијалог до формирање на следната влада.

Најавената посета на Османи во Брисел ја смета за предизборна кампања.

“Греша е што Османи заминува во Брисел на состанок со Мирослав Лајчак. Таа врз база на ниедна функција која ја извршува, неможе да го претставува Косово за суштински прашања како што е дијалог со Србија“, се наведува во неговиот пост.

Како што е најавено од Претседателството за време на посета во Брисел, Османи ќе се сретне со комесарот за сосетство и проширување на ЕУ, Оливер Вархели и специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог Белград-Приштина, Мирослав Лајчак.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com