Home » Ахмети – Троказ: Без уставни измени блокиран е европскиот пат

Ахмети – Троказ: Без уставни измени блокиран е европскиот пат

by Журнал.мк

Претседателот на Демократската унија за интеграција, г-дин Али Ахмети оствари средба со францускиот специјален преставник за Западен Балкан, амбасадорот Рене Троказ, придружуван од амбасадорот Сирил Баумгартнер, поранешниот амбасадор Бернар Валеро како и Матие Абграл, од мисијата за Балканска Европа при Министерството за Европа и надворешни работи на Република Франција.

Речиси три часа претседателот Ахмети и француските претставници ги елаборираа политичките случувања во земјата и во регионот, при што главно се фокусираа на уставните измени и евроинтеграциите, вклучително и изборите во земјава, како и дијалогот меѓу Косово и Србија.

Без уставните измени европскиот пат е блокиран, беше потенцирано на средбата, додека пречка за одобрување на уставните измени е намерното блокирање на евроинтеграциите.

Граѓаните и државата немаат време за калкулации за партиски придобивки на сметка на нивната европска иднина.

Во меѓувреме, во однос на дијалогот меѓу Косово и Србија, претседателот Ахмети истакна дека меѓусебното признавање е единственото решение кое гарантира мир, безбедност и стабилност во целиот регион.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More