Home » Адмирал Бауер не сака да има повеќе црногорски војници во КФОР

Адмирал Бауер не сака да има повеќе црногорски војници во КФОР

by Журнал

Претседателот на воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер, при посетата на Подгорица истакна дека КФОР е доволно екипиран и дека нема потреба од зголемување на црногорскиот контингент.

Бауер додаде дека НАТО го зголемува бројот на војници во мисиите според потребите и засилувањата не треба да доаѓаат од одредени земји.

Командантот на нашите сили никогаш нема да каже: „Немам доволно мажи од Холандија, немам доволно војници од Британија“. Не учествуваат сите земји во секоја мисија, ова не е колективна одбрана“, изјави Бауер.

Во КФОР моментално има само двајца црногорски војници.

Претходно, шефот на Министерството за одбрана на Црна Гора, Драган Краповиќ, изјави дека Подгорица ќе го зголеми бројот на своите војници на источните граници на НАТО.

Ќе имаме војници во Летонија и Бугарија, но ќе продолжиме да испраќаме војници во Косово и во Ирак“, изјави Краповиќ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More