5.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Acura Precision EV Concept

Најчитани вести

Како што беше најавеноа, Acura премиерно го претстави концептот Precision EV a,  пошироката јавност го видe за време на настанот Monterey Car Week во Америка.

Со оваа студија, Acura го открива и својот нов дизајнерски јазик за својот голем чекор во насока на електрификација.

Поточно, оваа студија за SUV ги најавува и стилските карактеристики што можеме да ги очекуваме од првото електрично возило на компанијата објавено за 2024 година.

Меѓу другото, концептот Precision EV се одликува со преден дел „Diamond Pentagon“, сино осветлена маска, Double Apex Blue мат боја, комплет тркала од 23 инчи, задни LED светла, како и модерен ентериер, футуристички управувач тркало и режим на автономно возење наречен „Духовен салон“ (Spiritual Lounge) го вовлекува воланот во контролната табла, го менува црвеното во студено сино осветлување и прикажува смирувачка графика на екраните на информативната забава и контролната табла…

Според претходните вести, серискиот модел треба да се заснова на платформата Ultium на GM и да биде пуштен во продажба во 2024 година.

Исто така, уште во декември 2021 година, Honda поднесе барање во САД да го заштити името ADX, кое може да се користи за Acura EV.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести