Home » Абас побара од земјите кои го прекинаа финансирањето на УНРВА да ја преиспитаат одлуката

Абас побара од земјите кои го прекинаа финансирањето на УНРВА да ја преиспитаат одлуката

by Журнал

Претседателот на палестинската управа Махмуд Абас побара од земјите кои го прекинаа финансирањето на Агенцијата за помош и работа на Обединетите нации за палестинските бегалци (УНРВА) да ја преиспитаат одлуката.

Тој вчера рече дека суспензијата на финансирањето ќе доведе до казнување на милиони Палестинци без оправдана причина, објави официјалната палестинска новинска агенција.

Абас го обвини Израел дека делува отворено против УНРВА и дека сака да ја укине работата на агенцијата, објави Си-Ен-Ен.

Десет западни земји го прекинаа финансирањето на УНРВА, откако се појавија наводи дека некои од вработените во агенцијата биле вмешани во терористичките напади на Хамас во јужен Израел на 7 октомври минатата година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More