Home » АБА 2: МЗТ Скопје ја надигра Војводина во Нови Сад

АБА 2: МЗТ Скопје ја надигра Војводина во Нови Сад

by Журнал

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром вечерва во Нови Сад ја победи Војводина со 89:84 и направи голем исчекор кон четвртфиналето во регионалната АБА 2 лига.

Избраниците на Атанасов се стекаа со двоцифрена предност во првата четвртина (24-12) и истата ја задржаа до паузата (54:42). Војводина во третиот период беше подобра со 19-11 и водена од таа енергија во завршниот период во неколку наврати имаше и минимална предност, меѓутоа „металците“ соодветно одговараа и на крајот беа подобри кога се решеваше победникот и заслужено дојдоа до триумф во оваа пресметка.

Баковиќ со 17 поени ја предводеше листата на стрелци, Ворку и Стојановски (Војдан) уфрлија по 13, Делалиќ има 12, а Танасковиќ 11 кошеви. Николиќ за Војводина имаше дабл-дабл од 20 поени и 12 скокови.

„Штрковите“ сега имаат 7-3, учинок кој го имаат Војводина и Широки Бријег, поточно подобри се само Златибор Чајетина и Суботица со 8-2.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More