InterServer Web Hosting and VPS

Костени

ЛЕЈЛА САБИТ Варени, печени, како пире, дома или од тезга. Не враќаат во детството.

Ќе го победува ли ВМРО – ДПМНЕ Шилегов само со објави...

Колумна на Никола Тасев: Актуелната локална власт низ Македонија е зрела да изгуби на следните локални избори. Но, дали...

Писмо до бугарскиот пријател: Да не гребеме со нож по палимпсестот,...

Венко АндоновскиДраг мој бугарски пријателе, Ти пишувам тебе, што се занимаваш со уметност и вистинска наука, а не со политика, во надеж...

Бугарскиот Меморандум содржи многу фалсификати

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев ќе треба допрва да се замисли – презимето Шекерински не е бугарско, Бугарите не велат шеќер, туку захар....

Аууу, отиде бугарскиот воз во пченките!

Како што наближува денот за формализирање на бугарското вето за нашите евроинтеграции, така бесмисленоста на бугарската позиција станува сè поочигледна. Најново: министерката...

Како посебната “четврта власт” мас медиумите влијаат врз корона-кризата?

Кopoна-кpизата, еден од позначајните предизвици на 21-виот век, а несомнено глобален предизвик за 2020 година, пандемијата со кopoнавиpyсот или уште т.н К0ВИД–19,...

Вмровски меѓународни скараџии

И повторно сме на истата позиција како години со ред: кога и да се појави меѓународен проблем што го решава „администрацијата“ на...

Македонско малцинство по мерка на Захариева

Ивица Челиковиќ Македонија треба да ги признае „историските реалности, поврзани со процесот на создавање на новиот национален идентитет“, смета...

Костадинов за ВМРО-ДПМНЕ: Ниту на протестите надвор, ниту во собрание не...

Во собрание вмро-дпмне се собраа повеќе луѓе за разлика од протестите кои ги организираат.Но многу важна е една работа.Ниту на протестите надвор,...

Кој ќе преживее, ќе збори

Светската пандемија од Ковид-19, која го фрли на колена целиот свет, за нас, како држава и општество, можеби има и една позитивна...

Вело Марковски: Има 12 причини за одговорност на Венко Филипче

Постојат 12 причини за одговорност на министерот за здравство Венко Филипче, изјави на денешната партиска конференција за печат инфектолог Вело Марковски, кој...

За време на пандемијата ни се случи епидемија на семејно насилство

ОдДаниела Трајковска Здравеска Cо започнувањето на корона-кризата и препораките за седење дома, односно изолирање и не толку активен социјален...

Лесно е да си ситничава опозиција во време на криза

пишува: САШО ОРДАНОСКИ „Заев е мафијаш, криминалец, предавник, злотвор, со крвави раце, убиец, терорист, крадец, неспособен, будала, провинцијалец, женомрзец, мажомрзец,...

Знае ли скопската власт што е тоа референдум?

Колумна на Никола Тасев: Се сеќавате ли колку мрчеа Петре Шилегов и неговата СДСМ кога Груевски и Коце почнаа...

Ќе потклекне ли Борисов пред Каракачанов и Москва?

Сашо Ордановски Да речеме дека Бугарија, влезена во вителот на својата моментна внатрешно-политичка криза, ќе ја блокира Македонија на...

Изгубени во преводот

пишува: САШО ОРДАНОСКИ Чекав вчера до доцна вечерта да видам дали опозицијата ќе го поздрави фактот што Европската комисија,...

КОВИД-19 и Шангајската Листа!

Коментар на Селим Ибраими– Парламентарните избори забршија, се избра новата влада, министрите стапуваа на должност, засегнатите страни задоволни од успехот и целите...

Правдата не е политички прогон

Криминалците, насилниците и злосторниците го наоѓаат своето безбедно прибежиште во политиката. Никогаш не одговорија на ниту едно прашање, не признаа ниту едно...

Не си фраер ако не возиш на државна сметка: сватови, митингаши,...

Никола Тасев Што треба да имаш за да си главен фраер во Македонија? Па се разбира, бесна кола. А...

На западнобалканските лидери не им се пишува добро!

Во проекцијата за посттрамповата ера за нашиот регион, ќе нема место за корумпирани режими и партиски лидери, не само поради тоа што...