Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација...

Кичево прогласен за ГРАД НА КУЛТУРАТА за 2020 година

Врз основа на распишаниот конкурс на Министерството за култура, титулата Град на културата...

Приказната за забранетата љубов „Лебедово езеро“ во НОБ

Приказната за забранетата љубов во магична атмосфера и моќна, мелодична музика:„Лебедово езеро“, најпознатото...

Промоција на стихозбирката „На погрешната страна“ од Пајо Авировиќ

Во среда на 26 февруари во Музејот на македонската борба ќе биде промовирана...

НАСТАП НА „НАСТАП“ ВО МКЦ ВО СКОПЈЕ: Театар во кој глуми и публиката

Театарската група „Настап“ чии членови создаваат претстави преку театарска импровизација овој понеделник во...

Две дела за македонската книжевност промовирани во Белград

На Меѓународниот ден на мајчиниот јазик во Белград, во организација на Здружението „Македониум”...

Во НЛБ галеријата:„Бифуркации“- самостојна изложба на Дафина Шекутковска

Во НЛБ Галеријата до 5 март ќе биде отворена изложбата на уметницата Дафина...

„Врба“ на пролетна фестивалска турнеја во Индија, ФЕСТ, Порто, Софија и САД

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде прикажан на претстојниот филмски фестивал во...

Кавалџијата Ангеле Димовски добитник на Златна бубамара за животно дело

Кавалџијата Ангеле Димовски, еден од најпознатите во традицијата на македонската музика, е овогодишен...

„Златните раце на Фре“ во четврток во Филхармонија

„Златните раце на Фре“ е насловен концертот на Филхармонија кој ќе се одржи...

Објавен поетскиот конкурс за меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ – Гостивар

Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ – Гостивар го објави поетскиот конкурс за овогодинешното...

Весна Ѓиновска-Илкова и Борис Трајанов утре во „Магбет“

Во петок, 21 февруари, со почеток во 20.00 часот, во Националната опера и...

Институтот „Крсте Мисирков” ќе го одбележи светскиот ден на мајчиниот јазик

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков” денеска ќе го одбележи Меѓународниот ден на...

Промоцијата на стихозбирката „Јас сум Цако“

Промоцијата на стихозбирката „Јас сум Цако“ од Александар Матовски-Цако ќе се одржи на...

Златната соба – атракција за посетителите на Куќата на Робевци во Охрид

Во централниот дел од Златната соба доминира Гробот 132, откриен на локалитетот забранетата...

„Мие у Тетоо“ филм за соживотот раскажан од верските лидери

Иницијативата „Граѓански комуникации“ од Тетово одржи проекција на документарниот филм „Мие у Тетоо“...

Романот „Доилката“ од Лилјана Пандева преведен на руски јазик

Издавачката куќа „У Никитских ворот“ од Москва го објави преведен на руски јазик...

Музичка „Бајка“ со оркестарот на Филхармонија

„Бајка“ е насловен концертот кој оркестарот на Филхармонија ќе го одржи овој четврток...

Дваесет романи во првата селекција за наградата „Роман на годината“

Жири-комисијата за годинашната награда „Роман на годината“ што ја доделува Фондацијата за унапредување...

Поради коронавирусот откажана азиската турнеја на Бонд

Последниот филм од франшизата „Џејмс Бонд“ со Даниел Крег (52), именувана како „No...