InterServer Web Hosting and VPS

ЕУ одговори на барањето на Чешка, испрати 150 респиратори

Европската унија и обезбеди на Чешка 150 респиратори за помош во борбата против...

Американските компании продолжуваат да ја тестираат вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина...

Индија: Повеќе од 53.000 заразени за еден ден

Во Индија, во последните 24 часа се потврдени 53.370 нови случаи на коронавирус,...

Франција: Повеќе од еден милион заразени од Ковид-19, за 24 часа речиси 300 смртни случаи

Во последните 24 часа во Франција починаа 298 лица од Ковид-19, а притоа...

Азербејџан: Подготвени сме за примирје, но Ерменија мора да го спушти оружјето

Азербејџан е подготвен да ги прекине борбените дејства во Нагорно Карабах, но Ерменија...

Циханускаја: Опозицијата во Белорусија нема да се откаже

Лидерот на белоруската опозиција, Свјатлана Циханускаја изјави дека опозицијата нема да се откаже...

Путин верува дека во Нагорно Карабах досега загинале скоро 5.000 луѓе

Рускиот претседател Владимир Путин во четвртокот изјави дека Москва верува оти скоро 5.000...

ФДА го одобри „Ремдесивир“ за лекување Ковид-19

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) го одобри првиот лек за...

Европа руши рекорди по заболени од ковид-19

Европа веќе регистрира повеќе нови случаи отколку трите најтешко погодени држави – САД,...

„Билд“: Германија се подготвува за вакцинација до пред крајот на годината

Германија се подготвува да почне вакцинација против новиот коронавирус пред крајот на годината,...

Јапонски научници: Ковид-19 причинува со месеци отежнато дишење, слабост и опаѓање на косата кај оздравени пациенти

Јапонски научници анализирале состојба на пациенти кои се опоравувале од Ковид-19, кои биле...

Бајден победник по третата ТВ-дебата со Трамп за претседателските избори во САД

Кандидатот на Демократите за претседател на САД, Џо Бајден победи на последната изборна...

Во Франција заразени над 40.000 луѓе од Ковид-19 за 24 часа

Франција евидентирани нови 41.622 позитивни лица на ковид-19  во изминатите 24 часа, што...

Белгија бележи рекордни бројки, 13.227 новозаразени и 50 починати за 24 часа

Белгија во последните 24 часа забележа рекордни 13.227 нови случаи на инфекција со...

Кремљ: Русија не се меша во изборите во САД

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Москва ги отфрла обвинувањата што доаѓаат...

ЕУ подготвува проект за реформирање на СЗО

Европската унија составила пакет предлози за реформа на Светската здравствена организација (СЗО), предвидувајќи...

Британија ќе забрани влез за граѓани од ЕУ кои биле во затвор повеќе од една година

Велика Британија објави дека од јануари ќе воведе нови правила за забрана за...

Шведска ги укинува рестриктивните мерки за повозрасните луѓе

Шведската Влада денеска соопшти дека повозрасните граѓани во земјата не мора повеќе да...

Тројцата космонаути од Вселенската станица безбедно се вратија на Земјата (ВИДЕО)

По шестмесечната мисија на Меѓународната вселенска станица тројца космонаути безбедно се вратија на...

ФБИ: Иран и Русија се мешаат во претседателските избори

Иран и Русија собраа податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните...