Во Полска речиси 22.000 новозаразени со Ковид-19 за еден ден

epaselect epa08516735 A health worker wearing personal protective equipment with a patient infected with the coronavirus diseaseat the Central Clinical Hospital of the Ministry of the Interior and Administration in Warsaw, Poland, 29 June 2020. The number of confirmed coronavirus infections in Poland increased by 247 since 28 June and reached 34,154, the Ministry of Health said on 29 June morning. Another six people have died, bringing the death toll to 1,444. EPA-EFE/Leszek Szymanski POLAND OUT

Полска денеска соопшти за рекордни речиси 22.000 нови случаи на заразени со Ковид-19,во момент кога во државата има протести по воведувањето на законот за абортус.

Регистрирани се 21.897 нови случаи на заразени со новиот коронавирус, а 280 лица починаа како резултат на Ковид-19.

Во Полска има протести по минатонеделната одлука на Уставниот суд, што претставува речиси целосна забрана за абортус.

Министерството за здравство соопшти дека заклучно со денеска, хоспитализирани се 16.144 од кои 1.305 се на рееспиратори во споредба со 15.444 и 1.254, соодветно, еден ден претходно.

InterServer Web Hosting and VPS