Моќен напиток кој елиминира замор

Овој природен здрав напиток многу брзо ќе ви ја врати потребната енергија…

Потребно

  • 3 излупени портокали
  • 1 лажица ленено масло
  • 1 дл ладна вода

Подготовка

Сите состојки ставете ги во блендер и добро измешајте. Ако немате блендер, рачно исцедете го сокот од портокалите и во него додадете го маслото и водата и добро измешајте.

Портокалот е богат со витамин Ц, калциум и фолна киселина, а лененото масло е тука за да го забави разредувањето на овошниот шеќер од портокалите во крвотокот и на тој начин да обезбеди рамномерно создавање на енергија во траење од неколку часа.

Овој сок може да ви помогне во превенцијата на кардиоваскуларните болести и болестите на белите дробови, а неодамнешните медицински истражувања покажаа дека редовното користење на ленено масло го намалува зголемениот крвен притисок.

InterServer Web Hosting and VPS