Лорис е првиот француски голман кој одигра 100 натпревари во европските купови

LONDON, ENGLAND - AUGUST 04: Hugo Lloris of Tottenham Hotspur looks on during the 2019 International Champions Cup match between Tottenham Hotspur and FC Internazionale at Tottenham Hotspur Stadium on August 04, 2019 in London, England. (Photo by Alex Burstow/Getty Images)

Голманот на Тотенхем Хуго Лорис синоќа против Антверпен во 2. коло од Лигата на Европа го одигра својот 100. натпревар во европските фудбалски купови.

Според „Опта“, Лорис е првиот француски голман со вакво достигнување.

Тој има 32 натпревари во Лигата на Европа (вклучувајќи ги и квалификациските фази) и 68 натпревари во Лигата на шампионите (вклучувајќи ги и квалификациските фази).

Сепак, Лорис немаше многу причини за прослава на јубилејот, бидејќи неговиот тим Тотенхем загуби на гостувањето во Белгија од Антверп со 1:0.

InterServer Web Hosting and VPS