862 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 223 пациенти, починати се 14 лица

Coronavirus disease 2019 (COVID-19) is an infectious disease caused by severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2).The disease was first identified in 2019 in Wuhan, the capital of China's Hubei province, and has since spread globally, resulting in the ongoing 201920 coronavirus pandemic. Common symptoms include fever, cough, and shortness of breath. Other symptoms may include muscle pain, sputum production, diarrhea, sore throat, loss of smell, and abdominal pain. While the majority of cases result in mild symptoms, some progress to pneumonia and multi-organ failure.As of 28 March 2020, the overall rate of deaths per number of diagnosed cases is 4.6 percent; ranging from 0.2 percent to 15 percent according to age group and other health problems.In comparison, the overall mortality rate of the 1918 Spanish Flu were approximately 3% to 5%. The virus is spread mainly through close contact and via respiratory droplets produced when people cough or sneeze.[15][16] Respiratory droplets may be produced during breathing but the virus is not generally airborne. People may also contract COVID-19 by touching a contaminated surface and then their face. It is most contagious when people are symptomatic, although spread may be possible before symptoms appear. The virus can survive on surfaces up to 72 hours. Time from exposure to onset of symptoms is generally between two and fourteen days, with an average of five days. The standard method of diagnosis is by reverse transcription polymerase chain reaction (rRT-PCR) from a nasopharyngeal swab.The infection can also be diagnosed from a combination of symptoms, risk factors and a chest CT scan showing features of pneumonia. Recommended measures to prevent infection include frequent hand washing, social distancing (maintaining physical distance from others, especially from those with symptoms) ., Image: 511782836, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: American Photo Archive / Alamy / Alamy / Profimedia

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-390, Куманово-22, Штип-28, Прилеп-55, Тетово-48, Струга-9, Велес-53, Битола-31, Охрид-18, Кавадарци-24, Гостивар-18, Гевгелија-12, Струмица-27, Крива Паланка-10, Радовиш-7, Крушево-2, Кочани-25, Пробиштип-12, Демир Хисар-4, Македонски Брод-1, Пехчево-3, Берово-3, Валандово-6, Виница-9, Делчево-5, Кратово-6, Свети Николе-6, Кичево-17, Ресен-3, Неготино-8.  

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 223 оздравени пациенти од: Скопје-75, Куманово-9, Штип-10, Прилеп-16, Тетово-27, Велес-6, Битола-13, Кавадарци-6, Гостивар-5, Гевгелија-14, Струмица-14, Радовиш-6, Кочани-7, Демир Хисар-2, Берово -3, Пехчево-1, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-4, Ресен-1 и Неготино-1.

Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од Велес (78г), еден од Битола (76г), двајца пациенти од Струмица (63 и 68г), еден од Радовиш (66г) и еден пациент од Ресен (83г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 29558, бројката на оздравени пациенти е 19994, на починати е 977, а бројот на активни случаи изнесува 8587 . Денеска се регистрира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 12753, активни 4138 • Куманово 2211, активни 361 • Дебар 331, активни 53 • Штип 1626, активни 246 • Прилеп 1227, активни 404 • Тетово 2078, активни 471 • Струга 814, активни 104 • Велес 639, активни 258 • Битола 637, активни 236 • Охрид 675, активни 217 • Кавадарци 471, активни 195 • Гостивар 1163, активни 178 • Гевгелија 357, активни 166 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 52 на Богданци и 12 се странски државјани) • Струмица 846, активни 471 • Крива Паланка 228, активни 81 • Радовиш 224, активни 79 • Крушево 25, активни 5 • Кочани 684, активни 211 • Пробиштип 184, активни 50 • Демир Хисар 81, активни 17 • Македонски Брод 104, активни 8 • Пехчево 60, активни 8 • Берово 201, активни 45 • Валандово 101, активни 39 • Виница 175, активни 65 • Делчево 242, активни 111 (56 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 46, активни 16 • Свети Николе 468, активни 74 • Кичево 531, активни 149 • Ресен 238, активни 60 • Неготино 138, активни 71 (18 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2699 теста се преку: ИЈЗ-820, ЦЈЗ Скопје-115, Авицена-528,  Биотек-265, МАНУ -194, Жан Митрев (Филип Втори) -315, Систина со PCR метода -223, лабораторија Лаор –64, Судска медицина-10, ЦЈЗ Битола-83, Инфективна клиника-5, ГАК-0, Синлаб-77, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 243.357 тестирања на Ковид -19.  
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 15 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 152 пациенти. На кислородна поддршка се 110 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 деца и 9 позитивни мајки, 6 деца и 4 мајки суспектни на ковид-19
Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 49 пациенти. На респиратор се 2 пациенти.
Во болницата во Битола се хоспитализирани 72, а во болницата во Штип се 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Дебар, Кичево и Кавадарци се хоспитализирани 320 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 198 • Гази Баба – 543 • Аеродром – 760 • Карпош – 610 • Центар – 573 • Кисела Вода – 510 • Ѓорче Петров – 351 • Бутел – 201 • Шуто Оризари – 37 • Студеничани – 16 • Сарај – 32 • Арачиново – 8 • Илинден – 72 • Сопиште – 36 • Чучер Сандево – 22 • Петровец –23 • Зелениково -13 • Странец – 27 • Нераспределен- 106

InterServer Web Hosting and VPS