Од утре Софија ги затвора ноќните клубови

epa08758840 A man wearing a face mask walks on a street in Sofia, Bulgaria, 20 October 2020. According to official statistics of the health ministry, Bulgaria marks a new daily absolute record of positive coronavirus cases with 1,024 cases, bringing the total infections in the country to over 30,000. Twenty-two persons died with coronavirus in the last 24 hours bringing the total fatalities to 1,008. EPA-EFE/VASSIL DONEV

Од утре сите ноќни клубови во главниот град на Бугарија ќе бидат затворени. Мерката ќе важи во следните две недели, објави градоначалничката на Софија, Јорданка Фандакова.

Одлуката доаѓа по состанокот со општинскиот штаб и врз основа на зголемените случаи на Ковид-19 и хоспитализираните пациенти во Софија, јави агенцијата БГНЕС.

Фандакова ги повика компаниите во Софија, доколку има можност, да им дозволат на своите вработени да работат онлајн.

InterServer Web Hosting and VPS