Азербејџан тврди дека Ерменија досега убила 63 азербејџански цивили

Канцеларијата на азербејџанското Државно јавно обвинителство објави дека бројот на цивилни жртви од азербејџанската страна од ескалацијата на ситуацијата во спорниот регион Нагорно-Карабах се искачи на 63, додека 292 цивили се ранети, пренесува ТАСС.

„Како резултат на гранатирањето на резиденцијалните области од страна на Ерменија, 63 цивили загинаа, а 292 беа ранети меѓу 27 септември и 21 октомври“, рече агенцијата во соопштението за печатот.

Според канцеларијата, биле оштетени 386 цивилни цели како и 1.981 приватни куќи и 90 станбени згради.

Обновените судири меѓу Азербејџан и Ерменија избија на 27 септември со интензивни битки во спорниот регион Нагорно Карабах. Регионот продолжува да сведочи на непријателства и покрај двата постигнати договори за прекин на огнот.

InterServer Web Hosting and VPS