Инзаги: Мора да играме најдобро, Дортмунд е меѓу најсилните во Европа

Foto Alfredo Falcone - LaPresse 29/02/2020 Roma ( Italia) Sport Calcio Lazio - Bologna Campionato di Calcio Serie A Tim 2019 2020 - Stadio Olimpico di Roma Nella foto:simone inzaghi Photo Alfredo Falcone - LaPresse 29/02/2020 Roma (Italy) Sport Soccer Lazio - Bologna Italian Football Championship League A Tim 2019 2020 - Olimpico Stadium of Roma In the pic:simone inzaghi

Лацио бележи ужасен старт на сезоната во Серија А и по четири кола има само четири бодови, а има и два високи порази од Аталанта (1-4) и Сампдорија (3-0). Сега пред нив е првиот дуел од Лигата на шампионите против Борусија Дортмунд, каде Лацио се враќа по пауза од 13 години.

Со сигурност ова не е атмосферата коа Симоне Инзаги ја посакуваше во својот тим за враќањето во елитата, особено против силен противник, па стратегот призна дека е потребно најдоброто од тимот за позитивен исход.

„Многу сакавме нашето враќање во Лигата на шампионите да биде со фанови на трибините. Мора да бидеме агресивни против Борусија Дортмунд, тие се меѓу осумте најдобри тимови во Европа. Ќе биде тежок натпревар и ќе ни треба неверојатен перформанс. Сакам моите играчи да одговорат на поразот од Сампдорија викендов во Серија А“, смета Инзаги.

Иако запишаа дебакл за викендот, се очекува Лацио предводен од Чиро Имобиле сериозно да се спротивстави и да одигра добар меч против разиграната Борусија Дортмунд. Средбата вечерва на „Олимпико“ е закажана со почеток од 21:00 часот.

InterServer Web Hosting and VPS