Кутикули: Ослободете се од болниот и постојан проблем со масло кое сами ќе го направите (РЕЦЕПТ)

Не ги игнорирајте ги

Дали припаѓате на оние кои заборавиле да се грижат за своите нокти?

Или мислите дека е доволно еднаш месечно да одите на маникир?

Како и за сè, мора редовно да се грижите за вашите нокти.

Во случај да имате проблем со кутикулаите, ние ви донесуваме решение.

Што се кутикулите?

Кутикулите можат да бидат досаден и постојан проблем.

Тие се, пред сè, воспалителен процес лоциран на коренот на ноктот.

Кога тенката кожа што го покрива коренот на ноктот одеднаш почнува да пука, се појавуваат кутикулите.

Пукање на кутикулата се јавува затоа што ноктот расте многу побрзо од кожата, а потоа се протега. Затоа пука и се создаваат рани.

Покрај тоа што се естетски непривлечни, овие рани можат да бидат и крајно болни.

Кожата околу ноктот може да отече, поцрвени, па дури и да крвари, а ако воспалението не започне да лекува на време, може да се прошири под самиот нокт и да боли уште повеќе.

Како се формираат кутикулите?

Најчеста причина за кутикулите е сува кожа, но понекогаш причината може да биде неправилен маникир, разни хемикалии, па дури и недостаток на минерали и витамини како калциум и железо.

Поради сувиот и студен воздух, тие обично се појавуваат во зима.

Кожата околу ноктите е тенка и чувствителна, така што превенцијата од кутикулите е многу важна.

Тие најчесто се појавуваат во зимскиот период поради сув и ладен воздух, што има неповолно влијание врз кожата. И бидејќи кожата околу ноктите е многу тенка и чувствителна, важно е да се спречат кутикулите.

Мачкајте ја кожата околу ноктите секојдневно со крема и обезбедете и доволно влага за да ја направите што е можно повеќе еластична.

Покрај креми, може да нанесувате и масла што можете да ги купите, но и може да ги направите дома.

Рецепт за домашно масло:

2 лажици маслиново масло

1 лажица кокосово масло

1 лажичка масло со витамин Е

2 капки етерично масло од лаванда

2 капки етерично масло од лимон

Подготовка:

Загрејте го кокосот и маслиновото масло на тивок оган, а потоа додадете витамин Е и есенцијални капки масло и измешајте ги заедно. Прелијте сè во сад, па натопете ги ноктите. Маслото треба да биде топло. Нежно измасирајте ја смесата во ноктите и оставете го маслото на ноктите додека не се олади. Потоа избришете ги со чиста крпа.

InterServer Web Hosting and VPS