Намирници кои ќе ве заштитат од грипови и настинки

Бидејќи студените денови доаѓаат со есента, многу е важно да се заштитиме и да го зајакнеме имунитетот, за да не се разболиме од разни настинки и вируси. Секако, најдобриот начин да го направите ова е преку храна, затоа не заборавајте да се обидете да ги вклучите овие намирници во вашата исхрана.

Лук

Освен што им дава посебен вкус на вашите јадења, лукот содржи алицин кој, кога се распаѓа, произведува антиоксиданти. Тие ќе го заштитат вашиот имунолошки систем со спречување на оштетување на вашите клетки.

cesnjak

Јогурт

Јогуртот содржи различни култури кои се алтернатива на пробиотиците и се грижат за вашиот дигестивен систем. Ова е важно така што целата храна што ја консумирате е целосно сварена.

grcki-jogurt

Чај

Постојат мноштво здравствени придобивки поврзани со конзумирање чај. На пример, чајот содржи многу важни антиоксиданси кои помагаат во зајакнување на имунитетот.

salica-caja

Темно чоколадо

Антиоксидансите во темното чоколадо можат да обезбедат дополнителна заштита на вашиот имунолошки систем. Чоколадите кои содржат повеќе какао се подобар избор бидејќи содржат и повеќе антиоксиданси, како и помалку шеќер.

cokolada

Црвена пиперка

Малку е познато за фактот дека црвената пиперка содржи дури и двојно повеќе витамин Ц од лимонот. Значи, дефинитивно е добра идеја да престанете да земате додатоци во исхраната кои содржат витамин Ц и наместо тоа да јадете пиперки.

crvena-paprika

Јаткасти плодови

Јаткастите плодови содржат многу големи количини на витамин Е, кој делува како антиоксиданс и има антиинфламаторни својства, а истовремено го зајакнува имунитетот.

orasasti-plodovi
InterServer Web Hosting and VPS