Не се чувствува виновен: Том Хенкс без размислување ги напушти сопругата и децата

Американскиот актер и добитник на Оскар, 64-годишниот Том Хенкс, ја напушти својата прва сопруга, актерката Саманта Луес, пред повеќе од 30 години. Следната година се ожени со 63-годишната Рита Вилсон, со која сè уште е во среќен брак. Иако отсекогаш тврдеше дека не жали премногу за својата поранешна сопруга, кога станува збор за децата, тоа е малку поинаква приказна. Во интервју, тој откри како се чувствувал во тоа време од животот кога ги оставил и како тоа подоцна влијаеше врз него.


Славниот актер сè уште размислува за бројните постапки што, како што рече, ги сторил без размислување. Со неговата прва сопруга, тој имаше две деца, 42-годишниот Колин и 38-годишната Елизабет, па дури и тогаш јасно тврдеше дека се смета себеси за незрел за улогата на татко, но и за брак. И покрај тоа што се омажи за неговата тогашна сопруга само затоа што бебето беше на пат, тие одржуваа долг и успешен брак. Барем до моментот кога ја запозна сегашната сопруга. Имено, неколку месеци откако се запознаа, Том и Рита почнаа да ја изневеруваат неговата тогашна сопруга, со што не е горд ниту денес. За да спаси што повеќе здрава врска со неговата поранешна сопруга, тој наскоро поднесе барање за развод и таа остана сама со две мали деца.

Tom Hanks

Иако во тој период од неговиот живот само се обидуваше да се задоволи без да повреди никого, многу години се прашуваше дали направил погрешно: често седам да размислувам, се прашував што сум направил погрешно во животот. Се прашував дали навистина сум таков неуспешен случај ’, рече тој во едно интервју. „Луѓето со кои разговарав ќе ми кажеа дека морам прво да кажам зошто сум незадоволен, што ме мачи и бидејќи навистина имаше многу проблеми, не знаев што да им кажам“, додаде тогаш.


Во една прилика, самиот актер призна дека имал тешко детство, бидејќи разводот на неговите родители значително влијаело на него. И покрај тоа што реши да се сврти кон својата среќа и да не размислува премногу за тоа како тоа ќе влијае на децата, со години тој се обидуваше да го надомести тој процес. Тој денес не се чувствува виновен затоа што е сигурен дека децата, сега веќе кога се зрели и постари, конечно разбираат дека тој никогаш немал намера да ги напушти, изјави во интервју за странски медиуми. Покрај децата од првиот брак, 64-годишниот Том и неговата сопруга Рита имаат уште две деца, 30-годишниот Чет и 24-годишниот Труман.

InterServer Web Hosting and VPS