КОРОНАТА ГИ „ЈАДЕ“ САД: 49.871 новозаразени, 853 починати

Во САД денес се регистрирани 49.871 нови случаи на Ковид-19, со што бројот на заразени достигна 7.059.087, објави американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Според Ројтерс, починале 853 лица, односно вкупно 204.033.

Потсетуваме дека податоците на ЦДЦ не мора да одговараат на бројот на случаи на пациенти пријавени од одделни држави во САД.

InterServer Web Hosting and VPS