Фасцинантни вируси: Зошто некои од нив исчезнуваат, а други преживуваат?!

Вирусите со брзо мутирање исто така ќе соберат некои мутации што ги уништуваат, па тие едноставно исчезнуваат, а научниците заклучија дека забрзувањето на процесот може да помогне во борбата против нив

Тоа беше 1002 година, англискиот крал Етелред Втори, познат како „Етелред неподготвен“, по неколку векови викиншки напади предводени од Свин Форкбард на земјата, на 13 ноември нареди да се соберат и да се убијат сите Данци во земјата. Стотици беа убиени, а инцидентот влезе во историјата како залуден обид за одбрана. Со поголемиот дел од Англија на крајот владееше синот на Форкбард.

Но, лошиот ден за Викинзите во Англија беше подарок за современите археолози. Повеќе од илјада години подоцна, 37 скелети за кои се верува дека им припаѓале на погубените жртви, биле откриени и ексхумирани на теренот на колеџот Сент Џонс, Оксфорд. Кога научниците анализирале ДНК од остатоците, откриле дека еден од мажите е двојно несреќен. Не само што беше насилно убиен, туку во тоа време страдаше од сипаници.

Но, тоа не беше единственото изненадување: тоа не беше вирусот сипаници, кој го знаеме од поновата историја, од типот дека определена програма за вакцинација доведе до истребување во 1970-тите. Тоа беше многу различен вид, претходно непознат, што исчезна пред околу еден век. Значи, сипаната вода се чинеше дека изумрела двапати.

Познато е дека се јавуваат нови закани: Обично во близок контакт со заразени животни, вирусот скока меѓу видовите, обично има некаде „нутла пациент“, како и „супер-распрснувач“. Но, во моментот кога инфекциите ќе завршат, станува многу интересно: Зошто некои вируси исчезнуваат сами од себе, што се случува со нив?

Еден од најновите вируси што исчезна вака беше САРС. Светот за првпат стана свесен дека постои на 10 февруари 2003 година, откако канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) во Пекинг доби е-пошта во која се опишува „чудна заразна болест“ што уби 100 луѓе во рок од една недела.

Првите случаи се пријавени во Гуангдонг, крајбрежна провинција во југоисточна Кина, позната по многуте егзотични ресторани со месо. Во тоа време, локалните пазари преполни со ракуни, јазовци, гулаби, зајаци, фазани, елен и змии, на само неколку метри од местото каде што јадеа луѓето. Вообичаено беше да се најдат обезглавени животни со отстранети црева.

Веќе во раните денови на епидемијата беше јасно како се појави САРС. Вирусот зарази најмалку 8096 лица, од кои 774 починаа. Но, можеше да биде многу полошо. Како и неговиот близок роднина Ковид-19, САРС имаше многу квалитети потребни за светска доминација – тоа беше РНК вирус, што значи дека може брзо да се развива и да се шири со капки исфрлени при дишењето, што е тешко да се избегне.

Во тоа време, експертите беа загрижени дека вирусот може да предизвика уништување на исто ниво со ХИВ, па дури и пандемија на грип од 1918 година, што зарази третина од светската популација и уби 50 милиони луѓе. Но, наместо тоа, Сарс нагло исчезна, исто како што се појави.

Што се случи?

Експертите сметаат дека имавме среќа. Според Сара Кобеј, епидемиолог од Универзитетот во Чикаго, САРС бил избркан од комбинација на софистицирано однесување на вируси.

Доколку заболеле луѓе заразени со САРС, тоа би било силно. Вирусот имаше изненадувачки висока стапка на смртност, што значи дека скоро секој петти пациент починал. Во тоа време, беше релативно лесно да се идентификуваат заразените и да се стават во карантин. Добрата работа беше што луѓето без симптоми не ја пренесуваа. Релативно долго време му требаше на инкубацијата на САРС пред да стане заразна, дозволувајќи им на епидемиолозите да ги „фатат“ контактите на заразените пред да можат да го шират вирусот.

Покрај тоа, и владите и здравствените власти реагираа многу брзо и ефикасно, вели Кобеј.

Случајот со Лиу Џианлун, кој го зафати вирусот пред да биде соодветно идентификуван, покажува колку била различна пандемијата на САРС во споредба со денешната Ковид-19. 64-годишниот специјалист за респираторна медицина потоа се заразил откако лекувал пациент во болницата каде што работел, во провинцијата Гуангдонг. На 21 февруари 2003 година, Џианлун отпатува во Хонг Конг да присуствува на венчавката и се пријави во просторијата на деветтиот кат во хотелот Метропол.

На крајот, СЗО процени дека околу 4.000 случаи може да се пронајдат сè до Џианлонг, кој и самиот подлегна на вирусот. Без глобални напори за елиминирање на САРС и некои вградени карактеристики на самиот вирус што го олесни тоа, нема сомнение дека оваа пандемија можеше да излезе и надвор од контрола. Покрај САРС, исчезнаа само вирусот сипаници и штетници кои влијаат на говедата.

Војната против овие два вируса ја добија вакцините. Случаите на детска парализа се намалени за 99 проценти од 80-тите години на минатиот век. Вирусот кој исто така беше запрен со вакцинација беше сипаници, иако неодамна овие напори беа забавени од движењето против вакцинација. Но, без вакцини, тешко е да се справиме со добро прилагодени вируси, вели Стенли Перлман, микробиолог од Универзитетот во Ајова.

Па, што е со другите вируси кои го мачат човештвото во последниве години? Ќе исчезне ли еболата? Каде отиде свинскиот грип?

За жал, тешко дека некои вируси некогаш ќе исчезнат, бидејќи ние не сме нивниот единствен домаќин.

InterServer Web Hosting and VPS