Двајца истражувачи за влакно избегнаа смрт откако ледениот брег на кој се искачија се преврте и можеше да ги смачка

Завршија во ледено море

Двајца истражувачи на Арктикот за влакно избегнаа смрт откако ледениот брег на кој се искачија се преврте и за малку ќе ги смачкаше.

Фред Роук и Мајк Хорн започнаа да се искачуваат на голема санта мраз, кога одеднаш се преврте и ги фрли во леденото море, пренесува Дејли Меил.

Хорн е истражувач повеќе од 30 години и е популарен по патувањата на некои од најстудените места на планетата.

Имено, Хорн и Рук решија да скокаат од бродот на огромна санта мраз што ја видоа додека пловеа околу Свалбард, архипелаг помеѓу Норвешка и Северниот пол.

Двајцата ја облекоа опремата за качување и се префрлија од бродот до ледениот брег, но по неколку секунди ледениот брег започна да тоне додека истражувачите сè уште беа на него.

Откако паднаа во вода, сантата се сврте и скоро ги смачка, а сè беше снимено на видеото што Хорн го објави на социјалните мрежи.

InterServer Web Hosting and VPS