Дуда положи заклетва за втор претседателски мандат

epa08190356 Polish President Andrzej Duda during a press conference with French President Emmanuel Macron (not seen) after a meeting in the Presidential Palace in Warsaw, Poland, 03 February 2020. French President Emmanuel Macron started a official two-day visit to Poland on Monday. EPA-EFE/RADEK PIETRUSZKA POLAND OUT

Полскиот претседател Анджеј Дуда денеска пред пратениците во Парламентот положи заклетва за втор петгодишен мандат.

Опозициските пратеници и премиерот не присуствуваа на седницата, бидејќи сметаат дека тој не го почитувал Уставот за време на неговиот прв мандат и затоа што неговите политики, како што велат, се во судир со лидерите на ЕУ.

Како што пренесуваат странските агенции, Дуда е близок соработник на владејачката десничарска коалиција, што ја сочинуваат партијата Право и правда и две помали политички партии.

По заклетвата, Дуда вети отвореност за сите групи и политички партии и ја истакна клучната улога на семејството и потребата тоа да се заштити.

Дуда освои 51,03 отсто од гласовите на претседателските избори на 12 јули, додека неговиот противкандидат, градоначалникот на Варшава, Рафал Тржасковски, освои 48,97 отсто.

InterServer Web Hosting and VPS