Бензините поскапуваат, а дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ важат новите цени на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Според новата одлука, се намалува цената на Еуродизелот (Д-Е V) за 0,50 денар/литар и ќе изнесува 52,50 ден/лит.

Малопродажните цени пак на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 0,50 денар/литар и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 60,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 62,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 1,00 денар/литар и ќе изнесува 52,00 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,351 ден/кг и од вечерва на полноќ ќе изнесува 25,709 ден/кг.

Од 05.08.2020 година максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 60,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 62,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 52,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 52,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 25,709 (денари/килограм)

InterServer Web Hosting and VPS