Нови 119 заболени и четворица починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.325 тестирања, а регистрирани се 119 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 35, Куманово – 15, Штип – 17, Прилеп – 3, Тетово – 4, Струга – 3, Велес – 3, Битола – 8, Охрид – 3, Кавадарци – 2, Гостивар – 8, Крива Паланка – 1, Кочани – 1, Демир Хисар – 5, Берово – 1, Свети Николе – 1, Кичево – 8, Ресен – 1.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 89 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 22, Куманово – 10, Штип – 12, Тетово – 26, Струга – 1, Велес – 1, Битола – 4, Пробиштип – 2, Демир Хисар – 1, Кратово – 1, Св. Николе – 2, Кичево – 3, Ресен – 4.

Починати се 4 лица, тројца пациенти од Скопје (65, 66 и 73 години) и пациент од Гостивар (72). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10.617, бројката на оздравени пациенти е 6.020, на починати е 480, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.117. Од вчерашните 5 теста се конторлни и се евидентираат денес. Во моментот дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 4.779, активни 1.814
• Куманово 1.038, активни 296
• Дебар 193, активни 123
• Штип 809, активни 441
• Прилеп 330, активни 57
• Тетово 1.027, активни 228
• Струга 440, активни 190
• Велес 216, активни 18
• Битола 135, активни 70
• Охрид 272, активни 87
• Кавадарци 55, активни 38
• Гостивар 424, активни 258
• Гевгелија 22, активни 11 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци) • Струмица 35, активни 23 • Крива Паланка 24, активни 10 • Радовиш 29, активни 23 • Крушево 15, активни 9 • Кочани 98, активни 25 • Пробиштип 50, активни 26 • Демир Хисар 31, активни 27 • Македонски Брод 19, активни 15 • Пехчево 6, активни 0 • Берово 5, активни 2 • Валандово 6, активни 0 • Виница 8, активни 4 • Делчево 5, активни 4 (4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 13, активни 7
• Свети Николе 221, активни 179
• Кичево 142, активни 94
• Ресен 145, активни 33
• Неготино 25, активни 5 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.325 теста се преку: ИЈЗ – 333, ЦЈЗ Скопје – 23, „Авицена“ – 152, „Биотек – 218, МАНУ – 85, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 234, „Систина“ со PCR-метода – 163, Судска медицина – 8, ЦЈЗ Битола – 75, Инфективната клиника – 15, ГАК – 19. Досега во земјата се направени вкупно 100.940 тестирања на Ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 81 пациент. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 10 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19 и 2 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 100 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 32, а во болницата во Штип – 44 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и во Струга хоспитализирани се 118 пациенти позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 256
• Аеродром – 191
• Бутел – 127
• Гази Баба – 177
• Центар – 152
• Карпош – 164
• Сарај – 103
• Кисела Вода – 175
• Ѓорче Петров – 122
• Студеничани – 82
• Шуто Оризари – 130
• Арачиново – 36
• Илинден – 26
• Петровец – 19
• Чучер Сандево – 12
• Сопиште – 24
• Зелениково – 7
• Странец – 7
• Нераспределен – 4

InterServer Web Hosting and VPS